Şaşırtıcı 10 Bağımlılık

0
322

12Akıllı Telefonlar

Siz de bırakamıyorsunuz değil mi? Her zaman yanınızda bulundurup birkaç dakikada bir kontrol ediyorsunuz. Çok çalışıyorsunuz çünkü. Haftasonları kapatıp açamıyorsunuz. Birkaç kilometre uzaklıktaki bir metni veya postayı yakalamak için beraber yemek yediğiniz insanları görmezden geliyorsunuz. Henüz fazla araştırma yok, ancak bilim adamları favori araçlarınızın sizi bir dijital bağımlısı yapıp yapmadığı konusuna takmış durumda.

 

11Kafein

Her gün birden fazla kahve almadan duramıyor musunuz? Bu mutlaka bir bağımlılık değildir, ancak hayatınızdan kesmeye çalışma ve sizi bir düzenleme yapmaya başlama zamanı gelmiş olabilir. Bizim tavsiyemiz günlük sadece 1 kahve içmeniz.

 

10Çikolata ve Diğer Tatlılar

Bazen biraz çikolataya sahip olmak istersin ve kendini durduramayabilirsin. Karbonhidrat ve yağ oranı yüksek yiyecekler beyninizi uyuşturucu gibi etkiler. Tatlı yeme arzunuz kontrolden çıkabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Kötü hissetmeyin çikolata arzunuzu kontrol edin. Sağlığınız yerinde kalsın.

 

9Alışveriş yapmak

Bugüne kadar hepimiz gerçekten ihtiyacımız olmayan bir şey aldık. Bu ihtiyaç olmayan ama alınan eğer ÇOK şey olursa, gerçekten aradığın şey beynin için iyi bir kimyasal olan dopamin ihtiyacını sağlayabilir. Veya dürtü kontrol problemleriniz veya endişe konularınız olduğu anlamına gelebilir. Mağazalara sık gitmeniz veya tek tıklamayla çevrimiçi satın alım düğmesine basmanız çok sık ise ALIŞVERİŞ KONTROL ETMENİZ GEREKEN BİR ALAN OLABİLİR. VEYA BİR PSİKOLOJİK SORUNUNU GÖRMEZDEN GELİYOR OLABİLİRSİNİZ.

8Kumar

2 milyondan fazla Türkiye vatandaşı bu sorunu yaşıyor. İster kişisel olarak ister çevrimiçi, ister slot makineleri veya poker masasında olun, bu beyne acele bir dopamin atışı sağlar ve bir süre için sizi mutlu eder. Ancak, eğer şans sizinle değilse, çok fazla bahis; para, iş ve aile hayatınızı cehenneme çevirebilir.

 

7Estetik

Estetik olmak, estetik olmayan yerlerimizi estetize etmek o kadar fazlalaştı ki belirli derecenin üstünde olanları bağımlılık ve psikolojik sorun olarak değerlendirilmektedir. Çoğu “vücut dismorfik bozukluğu” na sahip olduğu ve gördükleri kusurları takıntılı olduğu için böyle tanımlanmaktadır.. Bu soruna bağımlılıkta rol oynayan aynı beyin kimyasalları neden olur.

 

6Bronzlaşma

Güneşe mi bağımlısın?  Güneş ışınlarının mor ötesi (UV) spektrumu vücudunuzda endorfin adı verilen kimyasal maddeleri serbest bırakır. Bu doğru. Sizi çok iyi hissettirebilir, ancak bu güzel hissetme yanında güneşte fazla kalma, bronzlaşma abartıldığı zaman güneş yanığı, kabarcık ve cilt kanseri riskine sahip olursunuz.

 

5Egzersiz

İyi bir antreman, aktivitenin kendisine bağımlı olmadığı sürece bağımlılığı aşmanıza yardımcı olabilir. Egzersiz, beyninizin öğrenmesini sağlar, bu da iyileşmeyi hızlandırabilir. Ancak, eğer hasta ya da yaralıysan, endorfinle çalışan bi koşucuysan fazla egzersize “hayır”  demelisin.

 

4Sosyal medya

Facebook, İnstagram ve Twitter’da bağımlı olduğunuzu hissettiğiniz oluyor mu? Çok fazla zaman harcıyor musunuz? Yeni araştırmalar, gerçekten sizin de bağımlı sosyal medya kullanıcılarının arasında olabileceğinizi gösteriyor. Yayınların rastgele hızlı bir şekilde paylaşılması ve beğenilerin alınması; beyninizi kokainin yaptığı gibi etkiler. Kendinizle ilgili ayrıntıları başkalarıyla paylaştığınızda, kendinizi daha fazlasını paylaşma ihtiyacı hissettirir.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin