Aklınıza gelebilecek her şeyin çok kısa bir sürede üretilip elinize verildiği hatta kendinizin üretebildiği bir sistem düşünün. Daha emekleme aşamasında olmasına rağmen çokça alanda kolaylık sağlayan bu teknoloji: 3D printer / Üç boyutlu yazıcı

Yazdırmak istenilen nesnenin 3 boyutlu modeli bilgisayar programlarıyla tasarlanıyor veya var olan bir nesnenin modeli 3 boyutlu tarayıcılarla bilgisayar ortamına aktarılıyor. Nesneyi yazdırmak için en çok kullanılan yöntem FDM (Fused Deposition Modelling); yani kaynaştırmalı yığma teknolojisi. Bu yöntemde ısı ile şekillendirilebilen plastik maddeler yüksek ısıda eritilerek ince katmanlar halinde üst üste yığılır ve 3 boyutlu nesnenin üretimi tamamlanmış olur.  Sıklıkla kullanılan diğer bir yöntem olan SLS (Selective Laser Sintering) / seçici lazer katılaştırma yönteminde ise titanyum vb tozlar belli basınç ve ısı altında lazer ile eritilerek katmanlar oluşturulmaktadır. Bu yöntemlerle üretilen nesnelerin dayanıklılığı, hassasiyeti belirlenebilmekte, normalde imalatı çok mümkün olmayan geometrik modellerin üretimi rahatlıkla sağlanabilmektedir. Bu teknolojide sadece plastik değil; altın, platinyum, seramik tozu, metal tozu, akrilikler ve daha bir sürü madde kullanılabilip bir nevi 2 boyutlu yazıcılardaki kartuj-toner işlevini görmektedir.

Peki 3D yazıcıların kullanım alanları neler?

Evde tasarlanmış süs objelerinden, uçak parçalarına, otomotiv sektöründen, çikolata yapımına, medikal malzemelerden, kuyumculuğa, mimari modellemeden, oyuncuklara kadar çeşitli alanlarda kullanımı mevcut.

Kısaca genel çerçevesini anlatmaya çalıştığım 3D yazıcılar pek çok alanda hayalleri gerçekleştirdiği gibi sağlık alanına da umut ışığı olarak giriş yaptı.

  • 3D yazıcıların medikal kullanımının ilk örnekleri genellikle protezlerde oldu. OpenBionics isimli girişim şu anda bir protez eli ortalama 42 saatte üretebiliyor. Yine İngiltere’de 3 boyutlu yazıcı kullanılarak üretilen leğen kemiğinin nakledildiği bir kanser hastası değnek yardımı ile yürümeyi başarabiliyor.
  • 3D yazıcılarla BT ya da MR görüntüleriyle organın birebir kopyası üretilebiliyor. Böylece bilgi edinirken daha net bilgi sahibi olabiliyor ve hastayı direkt olarak kendi durumu hakkında yine kendine ait bir parça ile bilgilendirebiliyor. Aynı zamanda eğitimlerde de daha spesifik amaçlar için kullanılabiliyor. Örneğin Dr. Jonathan Silberstein ve ekibi tümörlü böbreğinden ameliyat olacak hasta için özel olarak tümörü de gösterecek şekilde bir böbrek baskısı alıyorlar ve ameliyat öncesi onun üzerinde çalışmalar yaparak daha fazla deneyim kazanıyorlar. Bu sayede tedavide başarı oranları artıyor.
  • Princeton ve Johns Hopkins Üniversitelerinden araştırmacılar geliştirdikleri biyonik kulak sayesinde normal işitme aralığının dışındaki frekansları da duyabilecek bir kulak geliştirdiler. Gümüş nanoparçacıklı polimer ve hidrojel ile basılmış bu kulak, ihtiyacı olan kişiye takıldığı zaman normal insanların duyamayacağı şeyleri bile duymasını sağlayabiliyor.
  • Cleveland Clinic bünyesindeki 3 boyutlu yazıcılar, kalp ve damar cihazlarının meydana getirilmesine yardımcı oldu. Aynı zamanda, tıpkı diğer uzmanlıklar için söz konusu olduğu gibi, 3 boyutlu baskı, Cleveland Clinic kalp ve damar cerrahlarına, benzer biçimde prosedürlerini planlama ve kalp ve damar sistemi hakkındaki bilgilerini arttırma konularında yardımcı oluyor.
  • Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan ve çok az su ile hızlıca çözülebilecek şekilde hazırlanan ilk 3D yazıcı ile yazılabilir ilaç piyasaya sürüldü. İlaç dünyasında her ne kadar kişiye özel bir hizmet söz konusu olmasa da (en azından şimdilik) 3D yazıcılar sayesinde artık kişiye özel, dozajın kusursuz ayarlandığı ve hastanın diğer genetik özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanacak ilaçlar için artık zemin hazırlanmış durumda.

Görüldüğü üzere sağlık alanında 3 boyutlu baskının kullanımıyla; tıp öğrencilerine yönelik anatomi eğitimini kişiselleştirerek, potansiyel olarak kadavra  ihtiyacını ortadan kaldırmak, robotik sistemleri “eğitmek” için 3 boyutlu modelleri kullanarak otomatik cerrahi tekniğini geliştirmek, canlı dokuyla biyo-baskı gerçekleştirme suretiyle replasman organlar ve vücut parçaları üretmek için ciddi adımlar atılmıştır. 3D yazıcı teknolojisine doğru ve akılcı yaklaşım hasta bakımı seviyesinin artmasına yardım edeceği gibi, aynı zamanda tıbbi eğitim ve araştırma konusunda ilerlemeyi sağlayacak.

Bundan daha ilerisini hayal etmek ise tamamıyla hayal gücünüze bağlı. 3D yazıcıların medikal alandaki devrimi başlattıkları aşikar. Esas önemli olan ise bundan sonra sağlık alanında bizleri ne gibi gelişmelerin beklediği. 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin