Otizm Araştırmaları Enstitüsü (IAR) tarafından yayınlanan son çalışma, otistik spektrum bozukluğunun teşhisinin artık çocuklar için zor bir yaşama dönüşmesini engellenebileceğini göstermektedir. Bulgulara göre, IAR’ın yüksek işlevli otizm spektrumu bozukluğu (HFASD) olan çocuklar için tedavi programı olan summerMAX, topluluk temelli bir ortamda başarıyla uygulanabilir.

IAR, yerel bir topluluk hizmet ajansının summerMAX programını uygun bir şekilde uygulayıp uygulayamayacağını belirlemek ve üniversite tabanlı denemelerde gördüğümüz sonuçlarla aynı başarıyı elde etmek için karar verip vermediğini açıkladı “diyor IAR ortak direktörü Marcus L. Thomeer, PhD.

Bunu yapmak için IAR, Autism Services Inc. ile ortaklık kurdu. Ajans, summerMAX programının tüm yönlerini bağımsız olarak yönetti ve yöneltti ve bunu son derece etkili buldu. Çocuklar, non-literal(Harfsiz, işaret) dili ve sosyal becerileri kullanma konusundaki anlayışını arttırdığını ve otizm spektrum belirtilerinin şiddetinde önemli bir düşüş olduğunu gösterdiler.

Araştırmanın yardımcı koordinatörü James P. Donnelly, “Bu, önemli bir bulguydu, çünkü toplum ajansı sağlayıcılarının uygulanmış ortamlarda benzer tedavi kazanımları elde edebileceğini göstermektedir” dedi.

Çalışma, Peter ve Elizabeth C. Tower Vakfı tarafından finanse edildi.

SummerMAX programındaki çocukların aileleri için en önemli sonuç, oğullarının / kızlarının büyüleyici, anlayışlı ve sosyal kişilik haline gelmesini izlemekti.

SummerMAX’e katılmadan önce Corinne Marciniak; diğer insanlardaki duyguları tanımada ve akranlarıyla etkileşimde bulunmada zorlanırdı. Bugün, 14 yaşında, Tonawanda Lisesi ve Tonawanda Küpleri Kasabası’ndaki varsity yüzme takımının bir üyesi olarak gelişiyor.

Corinne’in annesi Renee Marciniak, “Corinne, summerMAX’te öğrendiği becerileri kullanarak ekibin verimli ve olumlu bir üyesi olmasını istiyor” diyor. “Ekibin arkadaşları var, Corinne bu ilişkileri kendi başında kolaylaştırdı.”

Klein, 13 yaşındaki oğlu hakkında “Owen’in konuştuğu ve fikir beyan ettiği  konuların çeşitliliğinde büyük bir artış gördük” diyor. Futbol ve video oyunları hakkında da konuşuyor ve günümüz hakkında daha önce yapmadığı bir şeyler sorabiliyor “dedi.

Doktor Marcus Thomeer, “Bu çocuklara okula başlamak, üniversiteye gitmek, yetişkin olarak çalışma hayatına katılmak,  bir aileye sahip olmak ve sonuç olarak toplumdan bu kadar izole olmamak için bir fırsat vermeliyiz” diyor. Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların yaşamlarını iyileştirmek için tüm çabalarımız akılda tutulur. ”

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin