Cinsel Terapi

Cinsel Terapi Nedir?

Cinsel Terapi, kişilerin cinsel problemin türüne bağlı olarak tek olarak ya da eşle birlikte katılabildikleri, cinsel yaşam, duygular, hisler, sorunlar gibi konuların ele alındığı bir terapidir. Cinsel terapi genellikle bu alanda uzmanlaşmış psikologlar tarafından uygulanır. 

Bir cinsel terapi seansı 50 dakika sürer ve haftada bir yapılan seanslar halinde düzenlenir. Cinsel terapi, kişinin yaşadığı cinsel sorunun en kısa sürede çözülmesini amaçlar ve bu nedenle de cinsel terapiler kısa sürelidir. Bazı kişiler ve bazı bozukluklarda 4 seans, bazılarında ise 10- 12 seans yeterli olmaktadır. 

Cinsel İşlev Bozukluğu Nedir?

Cinsel birleşmeyi zorlaştıran, bazı durumlarda imkansız hale getiren, cinsel eylemlerden zevk almayı engelleyen, kişinin ve eşinin hem cinsel hem de günlük yaşamında sıkıntılara yol açan sorunlara cinsel işlev bozukluğu denmektedir.

Bu bozukluk cinsel ilişkinin herhangi bir aşamasında ortaya çıkarak bazen eşlerden birinin, bazen her ikisinin cinsel haz almasını engellerken, bazense eşlerden birinin olumsuz bedensel hisler (ağrı,acı,sancı gibi) hissetmesine neden olmaktadır.

Cinsel işlev bozukluğu bulunan bir kişinin cinsel yaşamı, evliliğini ve aile hayatını da etkilemektedir. Çiftlerin arasındaki gündelik ilişkilere de olumsuz olarak etki ederek, hem yaşam kalitesinde hem de çiftin birbiriyle uyumunda bozulmalara neden olur.

Cinsel işlev bozukluklarının büyük bir bölümü cinsel terapist desteğiyle çözülebilse de, birçok çift ancak aile ortamında ciddi problem ve çatışmalar yaşandığında sorunu çözmek için harekete geçmektedir.

Sıkça karşılaşılan cinsel işlev bozukluları; Vajinismus, Cinsel Uyarılma Bozukluğu, Orgazm Bozukluğu, Cinsel İsteksizlik, Erken Boşalma, Sertleşme (Ereksiyon) Bozukluğudur.

Cinsel işlev bozukluklarının psikolojik nedenleri günlük yaşamın stresi, depresyon, evlilik sorunları olabilmektedir. Cinsel yaşamınızda sorun olduğunu fark ettiğinizde, fazla zaman geçirmeden bir uzmana danışarak yardım alın. Erken müdahale hem sizi çözüme ulaştıracak,
hem de eşinizle ilişkinizin zarar görmesine engelleyecektir.

Cinsel terapi seanslarında cinsel terapistle paylaşılan tüm bilgiler gizli tutulur. Terapiste duyulan güven ve terapistle danışan arasındaki güvene dayalı iletişim son derece önemlidir. Terapist güvenilir bir insan olduğunu, amacının yardım etmek olduğunu danışanına hissettirebilir ve danışan da rahatlıkla, çekinmeden sorununu anlatabilirse, aklındaki soruları terapistine sorabilirse, problemin çözümü daha kolay olmaktadır.

Cinsel Terapist Ne Yapar?

Cinsel terapist öncelikle sizi ve varsa eşinizi dinler, hem sizi hem de sorununuzu anlamaya çalışır. Başvurmanıza neden olan sorunun önemli detaylarını öğrendikten sonra cinsel terapist size bir cinsel terapi programı hazırlar. Bu program uygulanmaya başlanır. Cinsel terapi seanslarının bir kısmında çift bir arada, bir kısmında ise ayrı olarak terapiye alınır.

Cinsel terapi gören kişiye veya çifte çeşitli ödevler verilir. Ödevler kolay anlaşılan ve kolayca uygulanan ödevler olup, nasıl yapılması gerektiği her seansta terapist tarafından anlatılmalıdır. Terapist tarafından düzgün ve yeterli anlatım yapılmadığında yanlış uygulamalar yapılabildiğinden, doğru anlatabilmek son derece önemlidir. Ödevler arasında çeşitli nefes, gevşeme, dokunma egzersizleri, odaklanma, odaktan uzaklaşma, duyusal egzersizler bulunmaktadır. Cinsel terapideki yöntemlerin öğretilmesi ve terapinin amacına ulaşarak kişinin sorunundan kurtulması çoğunlukla 4 ila 12 seansta gerçekleşir. Cinsel terapide başarı tamamen kişinin veya çiftin ev ödevlerini yapmasına bağlı olup, ödevler terapistin anlattığı şekilde yapıldığında kesin olarak çözüme ulaşılmaktadır.