OKUL FOBİSİ

0
82

Okul fobisi, çocuğun ısrarla okula gitmeyi reddetmesi ve bu konuda isteksiz görünmesidir. Çocuk ikna olmayan ailesine karşı, çeşitli beden şikayetlerinde bulunarak ailesini ikna etmeye çalışır. Genellikle 5-8 yaş aralığında sıklıkla gözlenen bir durumdur. Ama 11-14 yaş aralığında da kendini göstermektedir. Okuldan kaçma davranışıyla karıştırılabilir. Okul fobisi ve okuldan kaçma birbirlerinden farklıdır. Okul fobisinde çocuk ailesinin bilgisiyle okula gitmez ve evde kalır. Evde olduğu zamanlarda kendini daha mutlu ve huzurlu hisseder. Çocuğun okula gitmek istememesinin altında başarısızlık korkusu ve sınıf içinde aktif olma endişesi yatmaktadır. Okuldan kaçma da ise, çocuk okulu ve çalışmayı sevmez. Başarılı olma gibi bir gayesi yoktur.

Okul Fobisinin Nedenleri

  1. Çocuk zihinsel olarak okula gitmeye hazır olsa da duygusal açıdan hazır olmayabilir.
  2. Psikiyatrik bir bozukluğun göstergesi olabilir (ayrılık endişesi, umumi tuvaletleri kullanmak istememe gibi obsesif endişeler veya performans korkuları).
  3. Öğretmeni tarafından sert bir tutum görmüş ve bu durum onu korkutmuş olabilir.
  4. Kötü not veya kaba davranan arkadaş korkusu yaşıyor olabilir.
  5. Ailesi küçük veya çocuk ailenin en küçüğü olabilir.
  6. Anne baba aşırı koruyucu bir tutum sergiliyor olabilir.

Bu Durum Karşısında Neler Yapılabilir?

Çocuğun bir an önce okula dönmesi hedef alınmalıdır. Çocuk okuldan ne kadar ayrı kalırsa eve o kadar çok bağlanacak ve sonunda okula gitmek istememe davranışı daha da artacaktır. Okula gitmeyi evde kalmaya göre daha kolay ve eğlenceli hale getirirsek, çocuğun bu konuda yaşadığı zorluğu kısa zamanda çözmesine yardımcı olabiliriz.

Okulda bir korku yaşadıysa ve çocuğun okul fobisi bundan kaynaklıysa, öncelikle bu korkunun sebeplerini bulmak gerekir. Bu çocukların sınıfta daha az endişe duymalarını ve huzurlu olmalarını sağlamak için özel eğitim egzersizleri yapılarak okulu çocuğa yeniden tanıtma ve özendirme girişimlerinde bulunulmalıdır. Gerekirse önce bir saat, sonra yarım gün, sonunda tam gün okula gitmeleri sağlanmalıdır.

Çocuğun okul fobisi aşırı koruyucu ailelerden kaynaklı ise, aileler bu konuda uyarılmalıdır. Bu durum ilk başlarda hem çocuk hem de aileler için zorlayıcı olabilir böyle bir durumda annenin ya da babanın sınıfa gelmesine izin verilmelidir fakat bu süre çok uzun tutulmamalıdır.

Anne ve babalar çocuğa soğukkanlı bir tutumla yaklaşmalıdır. Çocuğu okula göndermek için korkutmalar, kızmalar, yalvarmalar ya da alttan almalar ters bir etki yaratabilir.

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin