Narsisistik kişilik bozukluğu olanlar kendilerini büyük görme ve benlik saygısı ile ilgili konularda aşırı ilgilenme eğilimindedirler. Bu gözle görülen bir belirtidir. Kendilerini başkalarından daha önemli görürler ve özel insanlar olduklarına inanırlar. Eleştiri ve yenilgi tahammül edemedikleri konulardır ve böyle durumlara kızgınlık ve depresyonla karşı koyarlar. Ayrıca dış görünüşlerine aşırı düşkün ve kendilerine hayranlardır. Empati kurabilme becerileri düşük olduğundan başkalarını kendi çıkarları için kullanma davranışları, sıklıkla sergiledikleri davranışlar arasında yer almaktadır.

Toplumda görülme sıklığı % 1 civarlarındadır. Yapılan araştırmalar bu bozukluğun küçük yaşlarda annesini kaybetmiş ya da annesi tarafından reddedilmiş çocukların, anneyle eşduyumu gerçekleştiremediklerinden dolayı kaynaklanan bir bozukluk olduğunu ortaya koymaktadır.

 Narsisistik kişilik bozukluğunun yerleşik düşünceleri;

Ben çok özel bir insanım.

Başkalarına uygulanan kurallar beni bağlamaz.

Tanınmak, övülmek ve hayran olunmak çok önemlidir.

Benim konumuma saygı göstermeyenlerin cezalandırılması gerekir.

Diğer insanlar benim gereksinimlerimi karşılamalıdır.

İnsanların beni eleştirme hakkı yok.

Ancak benim kadar zeki ve parlak olanlar beni anlayabilir.

Büyük şeyler istemek için her türlü nedenim var.

Tanı Koydurucu Özellikler

 1. Narsisistik kişilik bozukluğunun başlıca özelliği, genç erişkinlik döneminde başlayan ve değişik koşullar altında ortaya çıkan üstünlük duygusu, beğenilme gereksinimi ve empati yapamama becerisinin sürekli olmasıdır.
 2. Kendi başarıları ile ilgili abartılı yargıları vardır.
 3. Sıklıkla sınırsız başarı, güç, zeka, güzellik ya da kusursuz sevgi düşlemleri üzerine kafa yorarlar.
 4. Kendilerini üstün, eşi bulunmaz ve özel insan olarak gördükleri için, ilişki kuracakları kişilerde de bu niteliklerin bulunmasını isterler.
 5. Benlik saygıları çok kırılgandır. Her konuda özel davranılmayı beklerler.
 6. Empati yapamadıklarından dolayı başkalarının isteklerini, özel yaşantılarını ve duygularını tanımakta güçlük çekerler.
 7. Bu kişiler çoğu zaman başkalarını kıskanır ve başkalarının da onu kıskandığını düşünürler.
 8. Yenilginin ve rekabetin olduğu durumlarda risk almak istemezler. Bu durum bazen mesleki işlevselliklerinin düşmesine neden olur.
 9. Utanç, aşağılanma ve eleştiriye maruz kaldıklarında toplumdan uzaklaşma ve depresif duygudurum belirtileri ortaya çıkar.
 10. İlişkilerinde partnerlerine karşı ilgisiz ve duygusal anlamda soğuk davranırlar.

 

 

 

KAYNAKÇA

 1. Köroğlu E. ve Bayraktar S., Kişilik Bozuklukları, HYB, 2014, ANKARA

 

 

 

 

3 YORUMLAR

  • Canım arkadaşım Ezgi Özbak ne kadar benim sayfamdan yorum yapmış olsan da çok teşekkür ederim seni çok seviyorum 😂😂😂 narsisistik yazımdan sonra kendime yorum yapıyormuş gibi görünmem güzel bir örnek oldu😁

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin