MUTLULUĞUN PEŞİNDE

0
142

Bu yazıyı okurken işe veya okula gidiyor olabilirsiniz.Ya da bütün günün yorgunluğu üzerinde bir an önce eve gitmek için çabalıyor olabilirsiniz.Her ne yapıyorsanız BIRAKIN ve bir dakikalığına DÜŞÜNÜN..Bugün mutlu hissetmek için ne yaptınız?

Kendime yeni bir ayakkabı aldım şu an çok mutluyum diyebilirsiniz belki de.Fakat,gerçekten kendinizi 3-4 saat sonra da mutlu hissedecek misiniz? Günlük hayatımızda çoğu zaman mutluluğun maddi şeyler olduğunu düşünüyoruz. Oysa ki zaman hızla geçiyor.Çoğu zaman maddi olarak mutlu olduğumuz şeyler bizi kısa süreli olarak mutlu ediyor.Peki gerçekten mutlu hissetmek için ne yapmalıyız ? İşte naçizane birkaç öneri;

*Kendinizi sevin.

 

Başkalarının sizin hakkındaki düşüncelerini bir kenara bırakın ve kendinizi eksiklerinizle sevin.Unutmayın hiç kimse mükemmel değildir.

*Spor yapın.

Spor beyne biyolojik ve psikolojik anlamda yaptığı etkilerle ruh sağlığımızı koruyucu özelliğe sahip.Spor yaparken salgılanan bazı hormonlar sayesinde depresyonu azaltabilir.Fakat burada şuna dikkat etmemiz gerekiyor ki başkalarının belirlediği vücut tipine ulaşmak için değil kendimiz için spor yapmalıyız.

*Gülümseyin.

Gün içinde ne kadar çok gülümserseniz sizi gören insanlar da o kadar çok size gülümserler.Ayrıca birçok araştırma da gösteriyor ki sadece gülümseme hareketi bile insanların daha çok mutlu olmasına yol açıyor

*Toprakla uğraşın.

 

Apartmanda yaşayan biri nasıl uğraşabilir demeden önce bir de şöyle düşünelim.Evinizde,işyerinizde veya masanızda yetiştireceğiniz herhangi bir bitki bile size huzuru verecektir.Ona günlük olarak su vermek,gün içinde onunla konuşmak,ilgi göstermek mutluluğunuzu artıracaktır.Kötü enerjinizi alıp götürdüğünüze inanamayacaksınız.

 

*Kitap okuyun.

 

Kendinize yıllık veya aylık  bir hedef belirleyin ve kitapların dünyasına katılın.Hem okudukça huzur bulacak hem de hedefinizi gerçekleştirdiğinizde mutlu olacaksınız.

 

*Ajanda tutun.

Zamanınızı iyi yönetmek adına ajanda tutmak faydalı olabilir.Her zaman uymak zorunda değilsiniz tabi ki de fakat zamanınızı yönetebilmek sizi daha mutlu hissettirecektir.

+Not: Klasik bir ajanda kullanmak zorunda değilsiniz.Şu anda çok popüler bir akım olan Bullet Journal’lardan kendiniz için yapabilirsiniz.Kendi emeğinizin,kendi kurallarınızın,kendi zevklerinizin olduğu ajandayı kullanmak çok keyifli olabilir.

*Gezin.

Gezmek için başka şehirlere gitmek gerekli değil aslında.Yaşadığınız şehirde bilmediğiniz bir durakta inerek de yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Bunlar sadece birkaç öneri.Mutlu olmak için en önemli kural ise her zaman mutluluğun peşinde olmakta geçiyor..

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin