FARKINDALIK; ANI YAŞAYABİLME

0
140

Farkındalık;
Yargısız bir şekilde
Şimdiki ana odaklanabilmek amacıyla,
Dikkatinizi toplayabilmektir (John Kabat-Zinn)
Günlük yaşamımızda sık sık anı yaşamanın güzelliğinden bahsederiz.
” Geçmiş ve gelecek bugünümüzü çalan iki hırsızdır” deriz. Ancak an’ı yaşayabilmenin ne demek olduğu konusunda da çok fazla bilgi sahibi değilizdir. Çoğu zaman hızlı ve stresli bir hayattan dolayı yaşadığımız an’ı kaçırabiliyoruz. Güzel bir manzara karşısında oturup o manzarayı izlerken aklımızda dün yaşadığımız bir problem ya da gelecek hafta yaşayacağımız bir günü düşünürsek o manzaranın verdiği huzuru ve sakinliği ne kadar hissedebiliriz..
” Arabamı sürüp, kendimi eve attım, ama yoldaki hiçbir şeyi hatırlamıyorum. Sanki ben sürmemişim gibi arabayı ” cümlesini ve buna benzer cümleleri hepimiz sıklıkla kullanırız.
Bedenimiz her ne kadar arabanın içinde ve o yolda olursa olsun ruhumuz ve zihnimiz başka yerlerde olabiliyor. Farkındalık ise bedenimizin ve ruhumuzun şimdiki ana odaklanıp o anı bedenen ve ruhen hissetmesidir.
Farkındalık yani bedenimizi ve ruhumuzu şimdiki ana getirebilmek öznel iyi oluşumuz ( mutluluğumuz) için oldukça önemlidir.

Farkındalık ile ilgili yapılacak bir çok şey vardır. Örneğin ; ”Farkındalık odaklı terapi” vardır.
Günlük yaşamda basitçe uygulayabileceğimiz bir kaç farkındalık uygulamasından bahsedebiliriz.

Elimize bir kitap alıp okurken kitabın sayfalarına hissederek dokunmak, sayfaları koklamak bir farkındalıktır.
İçtiğimiz suyun midemize inişini hissedebiliriz
Kalemi tutup yazı yazarken kalemin çıkardığı o sesi hissebiliriz
Arkadaşımızla sohbet ederken onun gözlerinin içine bakıp onun hissettiklerini hissetmeye çalışabiliriz. Onun varlığını hissedebiliriz.
Annemizle telefonda konuşurken onun sesinin tonlamasını hissedebiliriz.

Farkındalık şimdiki deneyimin bilincinde olmak ve onu kabul etmek demektir.Gündelik farkındalık bize psikolojik işleyişimize dair bir iç görü ve yeni durumlara ustalıkla cevap verme yeteneği kazandırır.
Verilen örneklerden de anlaşılacağı üzere farkındalık ; ”Şu anda ne yaşıyorum” sorusunu yanıtlamak için, kendi duygularımızı, düşüncelerimizi, bedenimizi gözlemleyip ,hissetmemizdir.

Farkındalıkta , düşünce ve duygularımızı bastırıp, yargılayıp, onları reddedip onlardan kaçmaya çalışmamak , Olumlu ya da olumsuz anlık yaşamdaki tüm duygu ve düşüncelerimizi olduğu gibi kabul etmek esastır. Böylece Öfke, kaygı,stres, gibi olumsuz yaşantılara karşı toleransımız da artmaktadır.

Son olarak ;
” Farkındalıkla hayata dokunun ve onu hissedin.. ”

Kaynakça :

www.tayfundogan.com

Prof. Dr. Kemal Sayar ; farkındalık ve psikoterapi

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin