Dini kitapları dünyada çok fazla mensubu oldukları için bu listeye almadık. Yoksa kesinlikle ilk üçte dini kitaplar yer alacaktı.

İşte dünyada en çok satan ilk 10 kitabı;

10.Dan Brown; Da Vinci Şifresi : 80 + Million

Ve sonra Dan Brown’ın Da Vinci Yasası var .Dini ve edebi bir sürü eleştiriye maruz kalan bu kitap 80 milyonun üzerinde satıldı.  Kitap bir katilin maktulü öldürdükten sonra şifreli mesaj bırakmasıyla başladı. Daha sonra bu şifrenin çözülmesi için yapılan çalışmalarla devam etmektedir.

 

9. CS Lewis; Aslan, Cadı ve Dolap: 85+ Milyon

İrlanda’lı yazarın 1950 yılında yayınlanan Aslan, Cadı ve Gardırop 1940 yıllarında İngilterede 4 kardeşin kırsala gönderilmesini ve ardından kırsalda içinde insan gibi konuşan hayvanlar ve yaratıklar bulunan bir gardıropu bulmaları ve akabinde gelişen olaylarla devam etmektedir.  Aslında kitap eleştirmenleri tarafından pek beğenilmeyen kitap 85 mlyonun üzerinden satarak tüm eleştirmenleri şaşırtmıştır. Yazarın daha sonra yazdığı hiçbir eseri bu seviyelere yaklaşamadı bile.

 

8. Cao Xueqin; Kızıl Köşkün Rüyası: 100 + Million

2.500 sayfa ve birkaç tane farklı hikayeyi barındıran bu kitap hem Çin’in hem de dünyanın en uzun romanlarındandır (Destansı olmasından kaynaklı). Kitabın günümüzdeki orjinalliği konusunda da tartışmalar mevcuttur. Kitap 1987 yılında TV versiyonu piyasaya sürüldükten sonra 100 milyondan fazla satmıştır.

 

7. Agatha Christie; 10 küçük Zenci: 103+ Milyon

Herhalde tüm tarihin en ünlü suç yazarı olan Agatha Christie’in başyapıtı olan Christie Şimdiye kadar 103 milyondan fazla sattı. Başkasının ölümlerinde payı olan birbirini tanımayan 10 kişinin öldürülmesi ve işledikleri cinayetleri konu edinmiştir.

 

            6. JR TOLKIEN; Hobbit: 105 + Milyon

1937 yılında yayınlanan Hobbit ilk önce kitap eleştirmenleri tarafından çocuk kitabı olarak kabul edilen Hobbit, daha sonra 1954 ve 1955 tarihinde yayınlanan yüzüklerin efendisi serileriyle bu kategorinin dışına çıkmıştır. Hobbit kitabı 105 milyondan fazla satmıştır. Forbes Dergisine göre 3’lü seri 150 milyondan fazla satmıştır.

 

5.  JK Rowling; Harry Potter ve Felsefe Taşı: 107+ Milyon

JK Rowling  tarafından yazıldıktan sonra iskoçya’da yayınlayacak kitap evi bulamıyorlardı. Gerekçesi de çocuk kitabı için fazla büyük olmasıydı. Daha sonra Bloomsbury yayınevi sahibinin yeğeni bu kitabı okuyup çok beğenince bu yayınevi yayınlamayı kabul etti. 8 yaşındaki bir çocuğun kararıyla yayınlanan bu kitap 107 miyondan fazla satarak rekorlar kırmıştır. Hatta JK Rowling kitabın getirdiği kar ve ünle birlikte 910 milyon dolar kazanarak büyük bir servet sahibi olmuştur.

 

4. Antoine de Saint-Exupéry; Küçük Prensi: 140+ Milyon 

 

Pilot ve yazar olan Antoine de Saint-Exupéry sürgün edildikten sonra 1942 yılında küçük prens kitabını yazdı ve 1943 yılında yayınlandı. Daha sonra Fransız Hava kuvvetlerine katılan Antoine de Saint-Exupéry bir anda ortadan kayboldu. 55 yıl sonra bilekliği Marsilya’da bir balıkçı teknesinin ağına takıldı ama cesedi hala bulunamadı. Yazdığı kitap çocuk kitabı gibi görünse de aslında sosyolojik tahlilleri bolca içinde barındırmaktadır. 250 dile çevrilen kitap 140 milyondan fazla satılmıştır

 

3. Paulo Coelho; Simyacı: 150 + Milyon

1988 yılında  Ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho simyacı kitabı yayınlanmıştır. Bir çocuğun rüyasıyla olay şeması başlayan kitap kısa zamanda dünyada ses getirmiştır. Ağırlıklı olarak 30 yaş altı insanların okuduğu kitap dünyada 150 milyondan fazla satmıştır.

 

2. Charles Dickens; İki Şehrin Hikayesi: 200+ Milyon

İngiliz yazarın zor geçen çocukluk yıllarının ardından 1859 yılında yayınlanan İki Şehrin Hikayesi adlı kitabı 30 Nisan-29 Kasım tarihleri arasında kısımlar halinde yayınlanmıştır. Tam kitap olarak satılmaya başlandıktan sonra 200 milyonun üzerinde satmıştır.

 

  1. Miguel de Cervantes; Don Kişot: 500+ Milyon

Bu kitabın diğer kitaplardan daha çok satma sebeplerinden bir tanesi de onlardan çok daha uzun zamandır satılıyor olmasıdır. Don kişot ilk modern roman olarak kabul edilir. Cervantes’in Don Kişot kitabı Yaşlı bir adamın daha adil bir ortam oluşturmak adına şövalye olmaya karar vermesiyle başlar. 1605 yılından beri yayınlanan ve komik olayların de yer aldığı kitap 500 milyondan fazla satmıştır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin