BİR ÇOCUĞUN GÖNÜL TARLASI
Sevgili anneciğim ve babacığım;
Size anlatmak istediğim bir derdim var. Beni eğitmeye çalıştığınızı biliyorum, bunu yaparken bazen sizi çok zorladığımı da. Hatta istediklerim olsun diye dakikalarca ağladığım ve hırçın davrandığım da oluyor. Bazen markette gördüğüm tatlı bir abur cubur, bazen gözümü kamaştıran rengârenk oyuncaklar benim çok hoşuma gidiyor. Bizim zamanımızda böyle oyuncaklar mı vardı, bizim çocuk hiç tatmin olmuyor diyeceksiniz şimdi. Uzman abi ve ablaların söylediğine göre bu kadar uyaran fazlalığı ve bu kadar çeşit ürün yokmuş önceden. O yüzden beni de hoşgörün. Tabi her istediğimi siz aldıkça, benim olmayan şeyler beni daha çok heyecanlandırıyor. Hemen benim olunca da heyecanı kalmıyor. Maddi ödüllere boğarak heyecanımı elimden almayın, beni böyle cezalandırmayın. Yaptığım şey hoşunuza gittiğinde, aferin yavrum sorumluluklarını yerine getirmiş olman çok güzeldi deyip sımsıkı sarılıyorsunuz ya işte o zaman dünyanın tüm oyuncakları ve abur cuburları kocaman bir kamyonla bir anda önüme yığılıyor sanki.
Bazen yanlış davranabiliyorum, ama benim de kendimce sebeplerim var. O davranışımdan önce karnım acıkmış, tuvaletim gelmiş olabiliyor. Ne istediğimi çocuk dilimle anlatmaya çalışıyorum. Kuş dili gibi bir şey bu aslında(Kuguş digiligi gigibigi).Biraz anlamaya çalışsanız çok zor değil, ben öğretirim size. Bana kulak verin yeter. Bazen de önceden bir şeye çok kızmış oluyorum o durum canımı sıkıyor. Sonra nasıl oluyorsa o duruma çok sonra tepki veriyorum. Siz de neye tepki verdiğimi, niçin bu kadar ağladığımı anlamıyorsunuz. Çocuk olduğumu unutmayın. Hayalimde kurduğum gökkuşağı üzerinden hayali arkadaşlarımla birlikte kayarken siz de bana eşlik etseniz, inanın çok eğleneceğiz. Hayal dünyamda size de kocaman bir yer var. Ayrıca biliyor musunuz? Oradan gerçek hayata demir halatlarla tırmanarak geçebiliyorum.
Bazen odanı topla bu senin sorumluluğunda, yaparsan da bu ödül senin deyip istediğim şeyi veriyorsunuz ya sırf o ödül için onu yapıyorum ben. Sorumlulukla ilgili bir şey öğrenmiyorum aslında. Sorumluluk ne demek bilmiyorumki. Bir de disiplin diye bir kelime duydum. Sorumlulukları disiplin sayesinde yerine getirecekmişim sanırım, ama bir de yapmak istemeyip yapmak zorunda olduklarım var. Sabah erken kalkmak gibi. Hiç sevmiyorum erkenden kalkmayı. Onu yapmak için de disiplin gerekiyor mu? Söylediğinize göre ileride istemediğim şeyler de olsa sorumluluğumda olabilirmiş. Disiplin halleder onları da değil mi? Arkadaşlarım anlatıyordu. Değerler Eğitimi dersinde sorumluluğun ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini, niçin olması gerektiğini anlatmışlar. Onlar bu konuda bana bir şeyler anlattı. Siz de beni bu konuda ikna ederseniz eğer, istediğimi alırsanız yaparım diye rüşvet istemem sizden. Pazarlık yapmam söz.
Beni kuralsız bırakmayın. O zaman ben belirsizlik içinde yaşıyorum ve huzursuz oluyorum. Tabi şunu da unutmayın beni zaman zaman özgür bırakırsanız iyi olur. Her şeyi kısıtladığınızda benim canım çok sıkılıyor. Yani bu kuralsızlık anlamına gelmez bence. Baskı yapınca da kural koymuş olmuyorsunuz. Bazen öyle kurallar koyuyorsunuz ki ben anlamıyorum. Bana kuralları açık ve net şekilde anlatın ki anlayayım. Bir de lütfen aranızda anlaşın. Anne senin hayır dediğine babam evet diyor nasıl olsa ya da tam tersi oluyor. O yüzden kurallar benim için bir şey ifade etmeyebiliyor. Yani böyle olunca ben bir şekilde açık bulup istediğimi yaptırabiliyorum zaten. Abime ya da ablama koyduğunuz kurallar ya da kardeşime koyduğunuz kurallar bana uymayabiliyor. Benim yaşıma ve bana uygun kurallar koyup, kuralları fark ettirin. Tam olarak ne yapıp, ne yapmamam gerektiğini bana söyleyin. Unutmadan bir de neden bu kuralın olduğunu anlatırsanız tam bir pamuk şekeri olur.
Ceza vermeniz beni çok üzüyor. İstenilmeyen bir şey yaptığımda bana kızıp bağırdığınızda çok stresli oluyorum ve daha fazla hata yapıyorum. O davranışımı da o zaman engellemiş oluyorsunuz, siz yokken ben yine aynı şeyi yapıyorum. Çünkü neyi niçin yapmamam gerektiğini ve aslında neyin doğru olduğunu bana anlatmıyorsunuz. Eğer ki disiplin dediğiniz şey şiddete dönüşürse size çok kızacağım, saldırgan olmayı öğreneceğim. Problemim olduğunda şiddet yoluyla çözmeye çalışacağım. Çünkü siz öyle yapıyorsunuz. Kendime hiç güvenim kalmayacak ve cezadan kaçmak için belki de yalan söyleyeceğim. Ceza vermek yerine sevdiğim bir şeyi yapmayı azaltabilirsiniz mesela. Yanlış yaptığımda o gün parka götürmeyebilirsiniz. O zaman daha etkili olur bence. Kolaya kaçıp ceza vermeyin bana sabırlı olun. Ceza verirseniz eğitmiş olmazsınız. Ben size rol yaparım o zaman.
Kalbin tarlaları varmış biliyor musunuz? Sevgi tohumları ekerseniz yemyeşil capcanlı olurmuş, ama öfke tohumları ekerseniz toprak kuraklaşırmış ve güzel ürünler çıkmazmış oradan.

Fidanlarınız her daim iyilikle sulansın…

PAYLAŞ
Önceki İçerikEbeveyn Kaybı
Sonraki İçerikBEN NERDEYİM?
Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi//Psikoloji Samyeli Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi//Psikolog

1 YORUM

  1. Yazınız için çok teşekkür ederim Kübra Hanım. Çok faydalı bir yazı olmuş. devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Hayırlı günler dilerim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin