ÇOCUKLARDA ve ERGENLERDE DEPRESYON

0
114

 

İlk adımda kısaca depresyonu tanımlayarak başlayalım.

Depresyon nedir ?

Depresyon duygusal, davranışsal, zihinsel ve bedensel birçok şekilde belirtiler ile kendisini gösteren mental bir rahatsızlıktır. Depresyonu fark etmemizi sağlayacak birkaç belirgin özelliği de ;

  1. Çökkün ruh hali,
  2. Belirli bir durumdan zevk almada azalma ya da zevk alamama durumu,
  3. Duygusal açıdan mutsuzluk, karamsarlık ve ümitsizlik hali olarak depresyonu tanımlayabiliriz.

Peki çocuklarda ve ergenlerde depresyon nedir, nasıl görülür ve tedavisi nelerdir ?

7-14 yaş aralığındaki çocuklar ve ergenler depresyon halinde birçok belirtiyi göstermeye eğilimindedir. Bu belirtiler;

  1. Depresif ruh hali,
  2. Zevk alamama,
  3. Yorgunluk,
  4. Bir duruma konsantre olmada zorluk yaşamak ve son olarak intihar düşünceleri olabilir.

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki çocuklar ve ergenler yetişkinlere göre depresyon halinde daha fazla suçluluk duymakta, daha az uyku sorunları, iştah kaybı ve kilo kaybı belirtileri göstermektedir. Yine yapılan çalışmalara göre depresyonu olan çocuklar ve ergenler 4-8 yıl arasında geçen bir süreden sonra da depresif belirtiler görülmeye devam ettiği görülmüştür. Çocukluk ve ergenlik dönemi depresyonunun belirtileri ve şiddeti cinsiyete göre de değişmektedir. Çocuk ve ergen kızlarda depresyonun görülme sıklığına bakacak olursak erkeklere göre kızlarda bu dönemlerde depresyonun görülme olasılığı iki kat daha fazladır. Fakat bu dönemlerde depresyonda olan erkeklerde ve kızlarda hemen hemen benzer belirtileri olduğunu da söyleyebiliriz. Ek olarak şu an yetişkin olup depresyonda olan birçok bireyin depresyonunun genellikle ilk olarak çocuklukta ya da ergenlikte ortaya çıktığını biliyoruz.

Çocuklarda ve ergenlerde depresyonun görülme sebeplerine bakacak olursak;

  1. Ebeveynler ile olan sağlıksız ve olumsuz iletişimler,
  2. Kardeşlerle olan iletişim sorunları,
  3. Arkadaşlarla ve romantik eşlerle bozulmuş ilişkiler çocukların ve ergenlerin bu dönemde depresyon geliştirmelerinde rol oynayan etkenlerdir.

Son olarak ufak bir not düşecek olursak ebeveynler de çocuk ve ergenlerin depresyon geliştirmelerinde önemli bir etkendir. Ebeveynlerinde depresyon olan çocukların depresyon geliştirme olasılığının, ebeveynlerinde depresyon olmayan çocuklara göre dört kat daha fazla olduğu da bilinmektedir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin