Çocuk Resimlerinin Dili-ALİ ÇANKIRLI

0
91

Küçük çocuklar, yaşadıkları ancak söz diliyle anlatmakta zorlandıkları veya anlatmadan korktukları sıkıntılarını farkında olmadan bilinçaltının etkisiyle çizdikleri resimlere yansıtırlar.
Çocuklar gördüklerini değil, düşüncelerini ve hayal ettiklerini çizerler.

Bu gerçeği bilmeyen anne babalar ve çocuktan sorumlu kişiler çocuk resimlerini bir şeye benzetemez, bir anlam veremezler.
Gerçekte, okuyabilen için, çocuk elinden çıkmış en basit bir çizginin bile anlamı vardır.

Mesela, çocuğun kaleminden çıkan Bir ev, bir ağaç, bir aile resmi çocuğun iç dünyasına ait onlarca ipucu taşımaktadır. Çocuğun yaz günü çizdiği ev resminde bile tüten bir bacanın olması size tuhaf gelse de bir psikolog için oldukça anlamlıdır.
Çünkü tüten bir baca evde hayat olduğunu, yemek piştiğini, aile üyeleri arasında sevgi odaklı sıcak bir ilişki olduğunu göstermektedir.

Bu kitabın amacı başta anne babalar, bakıcılar, kreş çalışanları ve anaokulu öğretmenleri olmak üzere çocuktan sorumlu kişi ve kuruluşlara çocuğun iç dünyasını anlamalarında yardımcı olmaktır.

Arka kapağında kitabın içeriğinden oldukça kapsamlı bir şekilde bahsediliyor aslında.Ebeveynler,öğretmenler ve bakıcıları gibi çocuktan sorumlu olan kişiler için yazılmış ve bence psikoloji öğrencileri için de iyi bir rehber niteliğinde bir kitap. Kitapta basit bir dille bazı kuramlar- Psikanaliz, sosyal bilişsel kuramlar – çok fazla detaya girilmeden anlatılmış ve daha sonra çocuğun yaşlarına göre hangi çizgiler normal çocuk resimlerini nasıl okuyabiliriz? bir çocuk iç dünyasını nasıl yansıtabilir ? sorularının cevaplarını vermiş.

Aynı zamanda çocuk yetiştirilirken yapılan yanlışlar ve çocuğun bunu nasıl algıladığı ve de resimlerinde nasıl yer verildiği çok sade bir üslupla anlatılmış.

Daha sağlıklı bir şekilde çocuk yetiştirebilmek için bütün herkesin okumasını tavsiye ederim.

Keyifli okumalar..

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin