Yakın bir arkadaşım yanıma gelerek erkek arkadaşı ile ilişkisini bitirmeye karar verdiğini söyledi. Fakat bazı kararsız kaldığı noktalar olduğunu ifade etti. Beyefendi işi oldukça iyi yaşı da yirmi beşin üzerinde. Her şey buraya kadar normalken sorun neydi? Sorun babasının çocuğunun dolabına elli tane dondurma alıp koyması, kendi ne yiyeceğine karar verememesi ve her zaman aynısından demesi, kendine güvenmemesi gibi sorunlar. Arkadaşım bu nedenlerden dolayı ilişkisini bitirmek istediğini bir ömür sırtında taşımak istemediğini anlattı.

        Onun ardından uzun süre çocuk yetiştirme üzerinde düşünmüştüm. Bir önceki yazımızda serbest anne baba tutumundan bahsetmiştik bu yazımızda ise aşırı koruyucu anne baba tutumuna biraz bakalım. Koruyucu anne baba tutumu ile yetişen çocuğun karar vermesine gerek yoktur. Çünkü anne babası onun yerine yeterince karar alıyordur ona sadece uygulamak kalıyordur. Anne baba görüşeceği arkadaşından gideceği kursuna kadar her şeyine karar vermektedir. Bu çocuklar genelde çok istenilen, tek çocuk olan ya da tek erkek\kız olan çocuklardır. Okul hayatı boyunca ailesi sürekli arkasındadır ve yaşamının devamında da. Bu çocuklar hiç büyümezler her zaman annelerinin bebeğidir. Oldukça ileri yaşa kadar anneleri tarafından yıkanır, ebeveynleri ile beraber yatarlar yeri geldiğince ağızlarına lokmaları da verilir.

          Güvenli bağlanma konusu sürekli konuşulan bir konu. Anne ve çocuk arasında bağlanmanın oluşması gerekmekte. Bağlanma gerekli düzeyde kalmak koşuluyla olmazsa olmaz bir durum fakat sınırı aştığımızda oldukça tehlikeli bir hal alabiliyor. Yaşı ilerledikçe kendi kendine karar alamayan sürekli birilerine bağımlı halde yaşayan yetişkinlerin yetişmesine ortam hazırlanıyor. Çocukken bir şekilde idare edilen güvensizlik yıllar geçtikçe arkadaşlık ilişkilerinde, eş seçiminde, iş hayatında büyük problemlere yol açıyor.

         Koruyucu anne baba tutumunda özellikle anne ve çocuk arasında daha sık karşılaşıyoruz. Çevremizde sürekli gördüğümüz annesinden ayrılamayan çocuklar evlendikleri zamanda ayrılamayarak kayınvalide gelin çekişmesini beraberinde getiriyor. Özellikle ülkemizde boşanma sebeplerinden biride bu bağımlılık konusunun çözümlenmemesinden kaynaklanıyor. Yeni bir aile kurmuş olan çocuğun ailesi hala ebeveyninin yanı olarak devam ediyor.

       Peki ne yapmalıyız? Daha önceki yazımızda demokratik anne baba tutumundan bahsetmiştik daha ayrıntılı bilgiyi oradan okuyabilirsiniz. Bunun yanında çocuğumuzun bir birey olduğunu unutmamak ilk yapmamız gereken. Unutmayalım ki çocuğumuzun kendi ayaklarının üzerinde durmasını sağlamak anne baba olarak bizim en önemli görevlerimizden. Sorumluluk almasını sağlayarak özgüvenini geliştirmesine olanak sağlamalıyız. Küçük yaştan itibaren ev içerisinde görevler vermek sorumluluk duygusunu geliştirmeye yardımcı olabilir. Küçük konulardan başlayarak fikrini sormak ve verdiği karara saygı duymak doğru davranışlar olarak değerlendirilebilir.

        Unutmayalım ki çocuklarımızın başında her zaman bulunmamız mümkün değil. Siz hayatta olmadığınız zaman da ayaklarının üzerinde durabilmeleri yokluğunuzda hayatına yıkılmadan devam edebilmeleri için size bağımlı olmamalılar. Evlilik hayatlarının da mutlu ve huzurlu devam etmesi sizinle olan ilişkisinin kalitesi ile alakalı. Bağımlı değil bize bağlı duyguları olan çocuklar yetiştirmek dileği ile.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin