BİRİNİN YALAN SÖYLEDİĞİNİ ANLAMAK İÇİN BU İPUÇLARINI TAKİP EDİN

0
124

Herkes yalan söyler. Bazen birilerini barıştırmak için, bazen daha çok itibar elde etmek için, bazen birini elimizde tutmak için… Bazı yalanlar küçüktür, bazıları ise hayatımızı değiştirir. Artık yalan, nefes almak kadar normal. Ancak unutulan bir şey var ki, vücudumuz teknik olarak yalan söylemeye uygun değildir. Ne yapılırsa yapılsın, bu aşağıdaki ipuçlarından birkaç tanesini yapmak zorunda kalınır. Dolayısıyla, biz de sözlere değil, davranışlara bakarak yalanı ortaya çıkarabiliriz.

 

Nefeste değişim

Birisi yalan söylediğinde, nefes alış verişi değişir. Normalde daha ağır nefes alır. Aslında istemsiz olarak yaparlar. Onlar yalan söylerken, kan akışı ve kalp atışları değişir.  bu sebeple nefessiz kalırlar. Nefes ağırlaşmasının derecesi kişiden kişiye, olaydan olaya göre değişir. Bunların hepsi, beynin gergin ve korkmuş hissetmesi ile bağlantılıdır.

Kelime ve cümle tekrarı

Yalan söyleyen biri genelde, aynı şeyleri tekrar eder. Sizi ikna etmeye çalışır ancak içten içe kendisini ikna edemediği için hazırlıklı değildir ve sürekli aynı şeyleri söyler. Papağan gibi aynı şeyleri tekrarlarken de, sizi ikna edecek sözleri bulmaya çalışır, zaman kazanır.

Sabit durma

Sürekli hareket eden insanların huzursuz olduğu bir gerçektir. Ancak sürekli sabit durmak da gerginlik ve kaygı işaretidir. Yalan söyledikleri için yaklaşan çatışmadan dolayı kaygılanırlar. Doğru söyleyen insanlar daha rahat oturur ve gevşek konuşurlar. Eğer birini sabit ve odun gibi kasılmış bir şeyler söylerken dinlerseniz, anlayın ki o şeyler doğru değil.

Ayak sallama

Güvenmediğiniz biriyle konuşmadan önce ayaklarını görebileceğiniz bir yere oturduğunuzdan emin olun. Oturamadınız mı? Üzülmeyin, masa altına düşen çatallar ne günler için. Eğer sizinle konuşurken, ayağını sallıyorsa, anlayın ki dedektiflik yapıp sorgulama zamanınız gelmiş. Yalan söylediği için gergin ve rahatsız hisseder ve istemsiz şekilde ayaklarını sallar. Bunun anlamı, “bir an önce buradan kaçmalıyım”’dır.

Aşırı bilgi verme

Yalancı insanlar, size gereksiz bir sürü bilgiyle gelir. Hatta bu bilgilerin bazıları alakasız şeylerdir. O kadar çok konuşur ve saçmalar ki sizin kafanızı karıştırır. Bu şekilde kendisine inandıracağını düşünür.

Ağız kapama

Biri yalan söylüyorsa, konuşurken ağzına dokunur ve bazen dokunur.  Beyninden yalan söylediğini saklayamadığı için, beyin bilinçsiz şekilde ağzını kapattırır. Bunu yapan kişiler, kesinlikle o anki tartışmadan kaçmak isteyen kişilerdir çünkü apaçık yalan söylüyorlar.

El hareketlerinde artış

Sürekli olarak bir şeyleri işaret ederek konuşan insanlar yalan söylüyor demektir. Bir kişi ellerini konuşma esnasında normalden fazla hareket ettiriyorsa, bu bir işarettir. Bunun olmasının sebebi, yalancı kişi, söylediği sözleri dikkatli dinlemenizi istemez. Dikkatinizi dağıtır.

Konuşmada zorlanma

Birçok dizi ve filmde görebileceğiniz gibi, yalan söyleyen kişi kekeler. Sürekli takılır. Ancak filmde kimin yalan söylediğini görsek de, gerçek hayatta pek öyle değil. Bunun çok teknik bir sebebi vardır. FBI’a göre, stres anında, yalan söyleyen kişilerin otonom sinir sisteminde tükürük azalması yaşanır. Böylece ağzı kurur ve konuşma zorluğu yaşar.

 

Genel dil kullanır

Yalan söyleyen insanlar, özel isimleri kullanmaktan kaçınır. Sürekli konuştukları konuyu geneller ve konuyu değiştirmeye çalışır. Ara sıra keser ve soru sorar. Bu arada da konuyu kendi istediği yere çekmiş olur.

Göz kırpmaz ve göz teması kurmaz

En bilinen ipucudur. Yalan söyleyen kişi, gözlerini nadiren kırpar ve konuşurken sizinle göz göze gelmek istemez. Bunun sebebi de tekniktir. Zihin, bilinçsiz şekilde davranışlarını kontrol eder ve yalan söylemesini önlemeye çalışır.  Bununla birlikte tam tersi de olabilir. Gözlerini hızlı hızlı kırpabilir. Bu sebep de unutulmamalı.

Özetle, insanların davranışlarında anormallik seziyorsanız, göz ardı etmeyin.

 

Source:http://listovative.com/how-to-tell-if-someone-is-lying-10-simple-tips/

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin