“Çirkinsin. Şişmansın. Gögüslerin çok küçük (ya da çok büyük). Kalçan çok geniş, bacakların çok ince. Gözlerin çok küçük. Saçın fare tüyü gibi. Burnunda bir çıkıntı var. Çok incesin. Belin çok kalın. Saçın çok kıvırcık. Yüzün sivilcelerle kaplı. Gözlük takıyorsun.”

Kendini, gördüğün her kadınla, hatta sokakta yanından geçenlerle bile karşılaştırıyorsun… Ama kendini kiminle karşılaştırırsan karşılaştır, hiçbir zaman bedenin hakkında iyi şeyler hissetmiyorsun.

Beden imgesi kişinin bedeni hakkında kafasında oluşturduğu resimdir. Kişiye bedeninin nasıl göründüğü ve diğerlerinin onun bedenini nasıl gördükleri hakkında düşünceleridir. Bir kadının beden imgesi açık ve ayrıntılı ya da belirsiz olabilir, tüm bedenini ya da bedeninin belli kısımlarını içerebilir ve doğru ya da yanlış olabilir. Beden imgesi de bedenin kendisi gibi değişime tabidir ve yaşlanma, hamilelik, hastalanma ve diğer önemli fiziksel olaylar nedeniyle değişebilir.

Benlik saygısı ve beden imgesi arasında karmaşık bir ilişki vardır ve bu ilişkinin dinamiği kişiden kişiye değişir. Kimi kadınlarda düşük benlik saygısı olumsuz beden imgesinden kaynaklanırken, diğerlerinde önce düşük benlik saygısı, ardından olumsuz beden imgesi gelir. Bunlarda benliğe ilişkin olumsuz soyut duygular somut bedene duyulan nefretin artmasıyla ortaya çıkar. Kadınlar;

 • Ben değersizim.
 • Ben mutsuzum.

Demek yerine;

 • Şişmanım.
 • Çirkinim.

Der.

Kendimizde neyin yanlış olduğunu biliriz; Doğru olmayan bedenimizdir ve bedenimiz daha iyi olsa yaşamımız çok daha iyi olacaktır.

Gülünç İdealler

Pek çoğumuzun bedenimizi sorun olarak algılamamızın başlıca nedeni, kadınların değerli olmaları için güzel olmaları gerektiğini söyleyen ve sonra da çoğu kadın için ulaşılmaz olmakla kalmayıp aynı zamanda sağlıksız olan güzellik standartları koyan bir kültürde yaşamamızdır.

 • Değerli olmamız için uzun ve çok ince olmamız, göğüslerimizin büyük ve kadınsı, kalçalarımızın dar ve yüzümüzün kusursuz olması gerekmiyor.

Tehlikeli Ahlaki Eşleştirme

Bir kere  olsun zekam için takdir edilmek istiyorum.

Biz kadınlar olarak bunu sık sık söyleriz. Çünkü çoğu zaman bir kadının hem güzel hem de zeki olmasına izin verilmez. Bir kadın geleneksel olarak kadınsı bir şekilde güzelse, tam bir insan olarak görülmez; güzel değilse, tam bir insan olarak ciddiye alınabilir, ama yeterince kadınsı olmadığı içinde kınanacaktır.

 • Bu kazanmanın mümkün olmadığı bir durumdur.

Doyumsuz Olmayı Öğrenmek

Hiçbirimiz dünyaya geldiğimizde değerli olmamız için güzel olmamız gerektiğine inanmıyorduk. Yine hiçbirimiz dünyaya geldiğimizde çekici olmanın ince olmak veya belli bir şekilde görünmek anlamına geldiğini bilmiyorduk. Bize değerimizi çekiciliğimizle eşleştirmemiz gerektiği bir şekilde öğretildi ya da öğrenmek zorunda bırakıldık.

Doyumsuzluğu Bırakmak

Bir kadının bedeni ve beden imgesi yoluyla hayatını denetim altına almasının kolay ve sağlıklı yolları vardır. Bireysel düzeyde her kadın, ister kilo vermek, ister burun ameliyatı olmak olsun kendi hakkındaki duygularında gerçekten bir fark yaratıp yaratmayacağına karar vermelidir.

 • Her birimizin kendi sevecen ideallerimizi oluşturmamız iyi olur.

Değişme Projeleri

 • Gerçek ve İdeal Beden İmgesi: Bedeninizin sizi veya başkalarına nasıl göründüğünü yansıtan bir kolaj yapın veya onu simgeleyecek bir şey bulun (nesne,fotoğraf vb.). Şimdi aynı şeyi ideal beden imgeniz için yapın. Nasıl görünmeniz gerektiğini düşünüyorsunuz? Kendinize aşağıdaki soruları sorabilirsiniz.
 1. Gerçek beden imgenizde olumsuz ve yanlış kısımlar olduğunu düşünüyor musunuz?
 2. Beden imgenizi çarpık veya şekilsiz buluyor musunuz?
 3. Gerçek ve ideal beden imgeniz arasındaki fark ne kadar büyük?
 4. Farkı azaltmak için bedeninizin hangi kısımları değiştirilebilir?
 5. Yaşamınızdaki diğer şeylerin tümünü düşündüğünüzde zamanınızın ve enerjinizin ne kadarını buna harcamak istiyorsunuz?
 • Kendinize ve Beden İmgenize Sevgi Gösterme: Beden imgenizin yaşamda bir amacı olduğunu unutmayın. Belki bedeninize yabancılaşmak bizi gerçek acıdan korumuştur. Belki kendinize “kilo sorunu var” damgasını vurmak kendine aynı damgayı vurmuş insanlar arasında kendinizi rahat hissetmenizi sağlamıştır.
 1. Başka insanlarla bağ kurmak, acıyla baş etmek veya yaşamınızda bedeninizle ilgisi olmayan benlik saygısı sorununu çözmek için bedeninizden nefret ediyor musunuz
 2. Bedeninize doğru ve olumlu değilse bile en azından tarafsız bir şekilde görmeye başlasanız yaşamınız nasıl değişir? Bu değişikliklere hazır mısınız? Kendinizi hazırlamak için neler yapabilirsiniz?
 • Kendi Bedeninizi Tanımak: Kendinize koyduğunuz etiketleri ve beden imgelerinizi sorgulamada başka insanlardan yardım olabilirsiniz. Dikkatlice, bir arkadaş seçin ve ona gerçek beden imgesi kolajınızı veya simgenizi gösterin, ona bunun ne olduğunu anlatın ve beden imgenizin ne kadar gerçek olduğu hakkındaki görüşlerini alın.

KAYNAKÇA

 1. Sanford L. ve Donovan M., Kadınlar ve Benlik Saygısı, çev.Kunt S., HYB, Ankara, 1999.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin