Günümüzde aile de çocuk yetiştirme sitilleri yoğun olarak tartışılıyor. Kabul edilmiş genel görüş demokratik aile tutumunun uygulanmasından yana. Nedir demokratik aile tutumu? Demokratik aile tutumu uyguluyoruz diye hangi yanlışları yapıyoruz? Bu yazımızda günümüz ebeveynlerinin yapmış oldukları hatalara biraz göz atalım.

Öncelikle demokratik aile tutumunu tanımak ile başlayalım. Ebeveyn tutumları içerisinde en işlevsel ve sağlıklı tutum demokratik tutum olarak kabul edilmektedir. Bu tutumu benimseyen ailelerde çocuk ailenin içerisinde kendi kararları olan bir bireydir. Aile içerisinde bir karar alınacağı zaman çocuğun da fikri sorulur ona da danışılır. Çocuğun fikirleri desteklenir ve yeni düşünceler üretmesi için cesaretlendirilir. Aile sadece çocuğun yemek, barınma gibi temel ihtiyaçlarını değil sevgi ihtiyacını da tam olarak karşılar. Karnesinin hepsi 100 olduğu zaman çok sevdiğiniz; zayıf notu olduğu zaman sevmediğiniz bir sevgi anlayışı gerçek sevgiyi göstermemektedir. Çocuğunuzu gerçekten şartsız olarak sevmek demokratik anne baba tutumunun kastettiği sevgidir.
Peki demokratik anne baba tutumu çocuğun her zaman sözünün geçtiği hep onun dediğinin gerçekleştiği anne baba tutumu mudur? Bilinmesi gereken en önemli nokta demokratik tutumda ailede kurallar vardır. Bu tarz tutuma sahip olan ebeveynler çocuklarına özgürlük tanırlar ve baskı uygulamazlar fakat bu evin kendine özgü kuralları olmadığı ve çocuğun dilediği gibi davranacağı anlamına gelmez (Kulaksızoğlu,2004). Ailenin vazgeçilmez ögelerindendir kurallar. Ailede bu kurallar beraber konulur gerektiği zaman konuşularak değiştirilebilir fakat her zaman belirli kurallar yer almalıdır.
Günümüz ailelerinde görülen en büyük yanlışlardan birisi aile de kuralların yer almaması veya bu kuralların çocuk için sürekli olarak esnetilmesidir. Otoriter anne baba tutumu ile yetişmiş olan ebeveynler genel olarak ailesinden şikâyetçi olarak büyümüştür. Kendisi ebeveyn olduğu zaman ise ailem beni çok sıktı ben bunu çocuğuma yapmamalıyım düşüncesi ile çocuğa sınırsız özgürlük sağlamaktadır. Bu sınırsız özgürlük ise çocukta doyumsuzluk ve kural bilmezliği beraberinde getirmektedir. Bencil bir nesil, serbest bırakılmış ve dedikleri sorgusuz yapılmış çocuklardan oluşmaktadır. Bunun beraberinde bu çocukların büyüdükleri zaman aile kurmaları ve aynı serbestliği eşlerinden de beklemeleri günümüz boşanmalarının artışına biraz olsun ışık tutabilir.
Anne baba olarak yapılacak en güzel şey çocuğa denetimli serbestlik sağlamaktır. Üzerinde baskı kurmadan fakat yaptıklarından haberdar olduğunuz bir ebeveyn olmak hem sizin hem de çocuğunuzun gelişimi için çok daha işlevsel olacaktır. Unutmayın ailenin reisi çocuklarımız olmamalı. Çocuğun ebeveyni biziz ve yapmış olduğu davranışlardan biz sorumluyuz. Çocuk hayatı yaşayarak öğrenecek fakat bu demek değildir ki anne babanın onun hayatında söz hakkı hiç olmayacak. Bazı yanlışlardan dönmek daha zor olabilir o yüzden denetimli serbestlik ile mutlu huzurlu aileleriniz olsun.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin