Afrika bölgesinde yaşayan hayvanların ne sayısı bellidir ne de türlerin isimleri. Sizin için derlediğimiz bu listede birbirinden farklı ve komik yaşam tarzlarını bulacaksınız.

Vejetaryen Suaygırı

Bu devasa yaratık hiç de göründüğü gibi korkunç değil. Ortalama kiloları 2700 ile 4500 kg arasında değişiyor. Etçil olmadığı gibi, her gün 100 kg ot yiyebiliyor. O cüsseye ancak yetiyor demek ki… Bir de etçil olduğunu düşünün. Bütün hayvanları yemiş, sıra bize gelmişti bile. Ağır cüsselerinin tam aksine, Afrika’da çok hızlı koşan hayvanlardan biridir. Kilo hiçbir şeye engel değil.

Mavi dil

Hangi hayvan mavi dile sahiptir? Tabi ki zürafalar! Tam olarak 50 cm ve mavi rengindedir. O koca dillerini, ağacın ulaşılmayan bölgelerine bile sokabilirler. Bilim insanları melalin adlı bir pigmentin buna sebep olduğuna inanıyor. Bir gün hayvanat bahçesine gittiğinizde, mutlaka zürafa besleyin. Fazla yaklaşmanıza bile gerek yok. Sevgili zürafalar dilleriyle size ulaşacaktır.

Timsahlar

Timsahlar, dinozorlardan bile eski bir tarihe sahip. 200 milyon yıldan daha eski! Çok verimli bir sindirim sistemine sahipler. Aylarca yemek yemeden yaşayabilirler. Ayrıca suyun altında nefeslerini 10 dakikanın üstünde tutabiliyorlar. Bağışıklık sistemleri çok güçlü. Dünya’da yaşayan tüm canlılara kıyasla, en güçlü çene yapısına sahipler. Saygı duydunuz, değil mi?

Afrika fili

Afrika’da bulunan en büyük hayvan. Afrika filleri kendilerini Asya fillerinde kolaylıkla ayırır. Kulakları daha büyüktür ve sıcaklık yaymalarını sağlar. 7.5 metreye kadar büyüyebilirler. Kiloları da 6 tona kadar çıkabilir.

Penguen de var

Muhtemelen, Afrika’da olmasını bekleyeceğiniz son hayvandır. Ancak, onlar da var. Normal şartlarda penguenler karın ve buzun olduğu yerlerde yaşar. Ama Afrika penguenleri ılık havaya alışmışlar. Genelde Güney Afrika kıyılarında yaşarlar. Bölgede lakapları bile var. Eşek penguenler! Bunu söylemelerinin sebebi, iletişim kurarken eşek gibi anırma sesleri çıkartıyorlar. Ayrıca, su geçirmez tüylere sahipler ve sürü içlerinde ürerler.

Hızlı ve öfkeli

Bilinen en büyük kuş olan devekuşları, çok çabuk büyüyor. 145 kg’a kadar çıkabiliyorlar. Koşma hızları 70 km’ye kadar çıkabiliyor. Bu da onları Dünya’nın en hızlı hayvanlarından biri yapıyor. Bi adımları da kolaylıkla 5 metreyi buluyor. Ayrıca yumurtaları diğer tüm kuşların yumurtalarından büyüktür. Tek bir devekuşu yumurtası 1.4 kg ve 12,5 santimetre olabilir

Zürafaların bizimle ortak noktası

Biraz düşünün, bir zürafayla bir insan arasında nasıl bir ortak nokta olabilir? Yok gibi geliyor değil mi? Karşılaştırmak aklımıza bile gelmiyor ancak zürafaların ve insanların boyunlarındaki omurga sayısı aynı.

Katil Devekuşu

Hiç kimse bir devekuşunun bir insanı öldürme ihtimalini reddedemez. Bir devekuşu size ölümüne tekme atabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, devekuşu sizi önden tekmeleyecektir. Şansınız varsa arkasına geçin. Arkadan tekme atmıyorlar.

 

Sırtlanlar ve kediler

Sırtlanlar kedigillerden değildir. Ancak köpek de değildir. Hatta köpeklere olan yakınlığı, kedilere olan yakınlığından düşüktür. Kafanız mı karıştı? Yani ne kedi ne köpektir. Ama kediye daha yakın diyebiliriz. Sırtlanların büyük bir çoğunluğu Afrika’da yaşar. Toplu halde avlanırlar. Beraberken, yalnız bir aslanı akşam yemeği yapabilirler.

Bebek fillere iyi davranın

Bu devasa hayvanların kibar olabileceğine ihtimal verir misiniz? Filler çok sosyal ve duygusal hayvanlar. Farklı bir frekansta seslerle iletişim kuruyorlar. Anne filler bebeklerine grup içerisinde özenle bakar. Diğer filler de bebek fillere sahip çıkar. Filler de insanlar gibi annelerinden süt emer. Ancak emmedikleri zaman, kendi vücudunda bir bölgeyi emer. Tıpkı, insanların parmaklarını emdiği gibi!

Bok böcekleri

İsminden de anlaşılacağı gibi, bu böcekler dışkı ile besleniyor. Bazı koşullarda yuvarlanmaya başlıyorlar. Bunlar genelde tehlike anları oluyor. En şaşırtıcı olan da, bok böcekleri yollarını bulmak için samanyolunu pusula gibi kullanıyor. Zekice, değil mi?

En büyük sürüngen, Nil timsahı

Afrika’da bulunan timsahlar ile ilgili az çok bilgimiz oldu. Ancak Nil timsahı çok özel bir yere sahip. Afrika’daki en büyük timsah ve yaklaşık 730 kg. genel olarak nehrin doğu ve merkezinde bulunuyorlar. İlginç olan da bu vahşi hayvanın, kuluçka döneminde bebeğine yardım etmesi ve onu hiç yalnız bırakmaması!

Dünya’nın en büyük dört hayvanı Afrika’da

Afrika fili 7000 kg

Beyaz gergedan 3600 kg

Suaygırları 1600 kg

Uykucu aslanlar

Televizyonda gördüğünüz belgesellerden yola çıkarak aslanların her saniye avlandığını söylersiniz. Ancak gerçek kesinlikle bu değildir. Safariye çıkarsanız, büyük ihtimalle aslanları hep uyurken göreceksiniz. Bunun sebebi, aslanlar günde 20 saati uyuyarak geçirirler. Zaten kırk yılda bir avlanırlar. Genelde elleri boş dönerler. Bu zavallı hayvanları orman kralı kim yaptı, hayret.

Filler menopoza mı giriyor?

Menopoz deyince, herkesin aklına insanlar gelir. Ancak bu doğru değil. Dünya insanların etrafında dönmüyor. Başka türler de menopoz dönemi yaşıyor. Dişi filler, iki ile dört buçuk yılları arasındaki doğumlar esnasında menopoza girerler.

Pangolin

Bu memeli hayvanlar geceleri gezerler ve oldukça utangaçlardır. Gündüzleri de mağaralarda saklanırlar. Çok yapışkan uzun bir dilleri vardır. Solucan şeklindeki dillerini hızlı bir şekilde göğüs boşluğuna doğru çekebilirler.

Kör bukalemun

Herkes bukalemunların doğaya renklerini değiştirerek adapte olduğunu bilir. Hatta buna hayran olur. Bunu, kumsalda yanıp, derilerini değiştirmeye çalışmalarından anlayabilirsiniz. Ancak soru şu ki, kör bir bukalemun nasıl rengini değiştirebiliyor, bunu nasıl anlıyor? Araştırmalara göre, bukalemunlar bulunduğu ortama göre renk değiştirdiği gibi, başka sebeplere de sahip. Bukalemunlar, sıcaklık, ışık ve ruh haline göre de renk değiştiriyor. Sadece kamuflaj sağlamıyor, ayrca flört ederken de çok işe yarıyor.

Karıncalar

Bu kadar küçük bir hayvanda bazı şeyler eksik olmalı diye düşünmeden edemiyoruz. Sürekli çalışan karıncalar bazı organlara sahip değil. Mesela, karıncaların akciğerleri yok. Bunun yerine oksijeni içine çekip, karbondioksiti dışarı veren gözeneklere sahipler.

Afrika’nın en ölümcül hayvanı sivrisinekler

Buna inanmak ne kadar zor değil mi? Afrika’daki sivrisinekler, bünyelerinde sıtma dahil olmak üzere birçok hastalık barındırıyorlar. Sıtmadan her yıl ölen insan sayısı ise yaklaşık 600.000 civarında!

Lastik ağız piton

Bu hayvanlar sınır tanımıyor. Sürekli rekor kırıyorlar ve hep daha büyüğünü yiyorlar. Adeta ağızlarını deniyorlar.yemedikleri büyük fare mi, inek mi kalmadı? Bilim insanları, pitonların ağız yapısının kas ve güçlü bağlardan meydana geldiğini söylüyor. Bu sebeple de ağızları esnek bir yapıya sahip.

 

Source: http://listovative.com/25-fun-facts-about-african-wildlife

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı buraya girin